Ak prestane bojovať Rusko, bude koniec vojny!
Ak prestane bojovať Ukrajina, bude koniec Ukrajiny!
O zakázanej munícii v Ukrajine

Realita používania zakázanej munície v Ukrajine

Chcimírovia sa neustále rozčuľujú, že USA dodávajú do Ukrajiny kazetovú muníciu, zakázanú medzinárodným dohovorom z roku 2008. Ukrajina sa zaviazala používať túto muníciu výhrade proti vojenským cieľom. A Rusko? Rusko (a mimochodom ani USA) nie je signatárom spomínanej dohody. Kazetovú muníciu používa od začiatku vojny. A samozrejme aj voči civilným cieľom.

Na prvej fotografii je Michal s nosičom kazetovej munície. Takýchto našiel na svojom pozemku niekoľko. Na druhej ukazuje Táňa ich automobil a dom po zásahu jednej z častí submunície z kazetového nosiča – tentokrát šrapnelovej alebo „guličkovej“ bomby. Ako už z názvu vyplýva, ide o bombu naplnenú guličkami, ktoré sú pri dopade vymrštené výbušnou náplňou a letia do všetkých strán vo výške 50-100 cm. Sú určené proti živej sile a ich cieľom nie je protivníka usmrtiť, ale ho ťažko zraniť – zmrzačiť. Jeden kazetový nosič so šrapnelovými bombami dokáže spoľahlivo „vyčistiť“ plochu dvoch futbalových ihrísk.

Michal z obce Novohryhorivka s nosičom kazetovej munície, ktorý našiel na svojom pozemku (zdroj: Marcel Rebro)

Táňa z obce Novohryhorivka ukazuje ich automobil a dom po zásahu submunície z kazetového nosiča (zdroj: Marcel Rebro)

Na tretej fotke Ivan ukazuje pivnicu po zásahu fosforovou bombou. Zahynuli v nej štyria civilisti, ukrývajúci sa pred bombardovaním. Nezostalo z nich skoro nič, len zvyšky obhorených kostier. Fosfor horí pri teplote viac ako 800 stupňov a patrí medzi zbrane zakázané konvenciou z roku 1983, ktorú podpísalo aj Rusko.

Ivan ukazuje pivnicu po zásahu fosforovou bombou v obci Novohryhorivka (zdroj: Marcel Rebro)

Ruská propaganda tvrdí, že útočí výhradne na vojenské ciele a s „chirurgickou“ presnosťou. Jedným z týchto „vysoko presných“ prostriedkov je aj salvový raketomet BM-21 „Grad“. Je to nástupca slávnych „Kaťuší“ z druhej svetovej vojny. Kto videl na dobových záberoch Kaťuše v akcii, vie si ľahko predstaviť, ako presná asi táto zbraň môže byť. Na štvrtej fotke je Igor so zbytkom rakety z Gradu, ktorá zničila jeho dom. Na piatej a šiestej nevybuchnutá 122mm raketa z Gradu v stene rodinného domu.

Igor z obce Novohryhorivka so zvyškom rakety z Gradu, ktorá zničila jeho dom (zdroj: Marcel Rebro)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nevybuchnutá raketa z Gradu v stene obytného domu v obci Zorja (zdroj: Marcel Rebro)

Aj takto sa dá prejaviť názor ;-)

Aj takto sa dá prejaviť názor 😉 (zdroj: Alex Kharvat)

Rusi pri ústupe kladú míny. Všade. Do rodinných domov. K studniam. Pod telá svojich mŕtvych vojakov. Bežnou praxou je, že pod protitankovú mínu uložia protipechotnú mínu „motýlika“. Alebo aspoň odistený granát. Na siedmej fotke je zamínovaný dom v oslobodenej dedine, na ôsmej pyrotechnik pri zneškodňovaní nájdenej protitankovej míny – riadenou explóziou z bezpečnej vzdialenosti.

Zamínovaný dom v obci Zorja (zdroj: Marcel Rebro)

Pyrotechnik pri likvidácii ruskej míny riadenou detonáciou (zdroj: Marcel Rebro)