Presúvame sa na strechu budovy. Nepriateľ je od nás vzdialený asi 400 metrov, musíme byť rýchli. Operátor FPV dronu kontroluje svojho „vtáčika“, nasadzuje si okuliare. Veliteľ Anton s prieskumným Mavicom dáva signál. FPV dron štartuje a mizne v diaľke. Čas ako keby zastal. „Kontakt,“ hlási operátor. „Zhod! Letím domov. Dostali ma,“ čas začína znova bežať. A beží ako splašený. „Sme v aktívnej bojovej zóne. Rýchlo dole do pivnice, kým nás nezamerajú,“ kričí Anton. Berieme schody po dvoch a zastavíme až dole v podzemnom kryte.
Operátor FPV dronu a jeho pomocník počas bojovej misie (zdroj: Marcel Rebro)
Nerovný boj Dávida s Goliášom
Anton je veliteľom družstva 82mm protitankového bezzáklzového dela D10. Ako už z názvu vyplýva, jeho zbraň je primárne určená k boju s tankami. Na ukrajinskom fronte je to ale trochu zložité.
„Naše delo je účinné do vzdialenosti zhruba 1800 metrov. Ak chceme s tankom bojovať, musíme ho vidieť. Kanón ruského tanku má efektívny dostrel viac 3000 metrov. Ak nás odhalí skôr ako sa dostane na dostrel, je to zlé. Veľmi zlé. A aj keď je v dosahu našej paľby, je vo výhode. Má silnejší 125 mm kanón, vyššiu rýchlosť streľby, je pancierovaný. A na rozdiel od nás môže po bojisku manévrovať. Všetko hrá pre tank. Dostať sa na dostrel tanku, ktorý o tebe vie, nechceš. To mi ver. A to ešte nehovorím o tom, že máme nedostatok munície. Keď máš na deň tri náboje a Rusi celý deň šturmujú, je to zlé. Veľmi zlé,“ zoznamuje nás s realitou Anton. Netvári sa pri tom zronene, ani beznádejne. Hovorí fakty. Na vojne je od roku 2014. Zvykol si. „Som ženatý z vojnou,“ zvykne vravieť.
Sme zvedaví, či je spôsob, ako zvýšiť šance jeho družstva pri boji s tankami. „Samozrejme že je. Musíš strelu z nášho dela dopraviť na väčšiu vzdialenosť, ako je dostrel tanku. A zasiahnuť ho na mieste, kde nemá také silné pancierovanie. Ideálne zhora. Dáš ju na FPV dron. Ten má dolet cez 4000 metrov. A keď ho aj nepriateľ odhalí, netuší, kde je operátor. Môže byť kľudne niekde za kopcom. No a dron má aj ďalšiu výhodu. Naviguješ ho až k cieľu a strelu mu zhodíš na hlavu z výšky 100 metrov. Pravdepodobnosť účinného zásahu je niekoľko násobne vyššia, ako pri klasickej streľbe z dela,“ odpovedá Anton.
Strela do 82mm kanónu aj s venovaním (zdroj: Jana Čavojská)
Strela do dela B10 je samozrejme z kovu, aby vydržala tlaky pri výstrele. „Je veľmi ťažká na to, aby ju uviezol malý dron. Keď ale telo nahradíme 3D printom a necháme len bojovú hlavicu, máme nálož, ktorú dron bez problémov dopraví k cieľu,“ vysvetľuje
Anton ukazuje strelu modifikovanú pre použitie s FPV dronom (zdroj: Marcel Rebro)
Tajné tlačiarne pri frontovej línii
Stabilizačné krídelká na granáty, chvosty mín, celé sofistikovaná telá. To všetko sa dnes tlači na 3D tlačiarňach. Keďže výsledný produkt je výbušný, kompletovanie munície majú na starosti pyrotechnici. Ich dielne sú umiestnené neďaleko frontovej línie a prísne tajné.
Nezlomní s Yaroslavom v jeho dielni (zdroj: Lesya Kopchuk)
„Musíme byť blízko pri fronte, aby sme skrátili logistické reťazce. Navyše pracujeme s ostrou muníciou. Tá sa nemôže len tak vyvážať ďaleko do civilných oblastí. A máme aj iné povinnosti ako výrobu. Sme vojaci a musíme byť pripravení kedykoľvek vyraziť do akcie,“ odpovedá Yaroslav na otázku, prečo nie sú ich dielne nenachádzajú ďalej od frontu, mimo dostrelu Rusov. „A na Ukrajine nie je miesto, ktoré by bolo mimo dostrelu Rusov,“ dodáva smutne.
Yaroslav ukazuje rôzne druhy náloží pre drony (zdroj: Marcel Rebro)
Yaroslav je veliteľom čaty pyrotechnikov 110. brigády. Ich „manufaktúru“ nedávno objavili a zbombardovali Rusi. „Musel to byť kolaborant, čo prezradil našu polohu. Navyše sa to stalo v deň, keď k nám prišla nová zásielka munície. Telá bômb si tlačíme sami, ale výbušniny a detonátory získavame z klasických granátov a striel. Večer sme vyložili materiál, ostali tu len traja chalani z nočnej smeny. Keď to priletelo, jeden bol vonku. To mu zachránilo život. Dvaja čo boli vnútri to neprežili. Andrej bol hentam na stene. Padlo to asi dva metre od neho. Roztrhalo ho a kusy,“ opisuje zážitky z tej noci.
Vasiľ vo zvyškoch zo zbombardovanej dielne (zdroj: Marcel Rebro)
Prišli nielen o dvoch spolubojovníkov, ale aj kompletné zariadenie. Jednu 3D tlačiareň sme im dodali s pomocou OZ Berkat. Už je v prevádzke a pracuje 24 hodín denne. „Ďakujeme. Veľmi pekne vám ďakujeme. Bez vás by sme boli bezmocní,“ odkazuje Yaroslav našim kamarátom do Prievidze. „Tlačíme znova pozdravy pre Putina,“ dodáva s úsmevom jeho kolega Vasiľ.
Vasiľ obsluhuje 3D tlačiareň (zdroj: Marcel Rebro)
Plastická trhavina, termit, kumulatívne strely
Ukrajinci sú pri výrobe náloží pre drony naozaj kreatívni. Využívajú z konvenčnej munície všetko, čo sa dá. „Zo svietiacich striel pre guľomety vyrábame rozbušky pre dronové bomby. Ako explozívnu nálož používame buď tú z klasickej munície, alebo plníme telá plastickou trhavinou C4. Je oveľa účinnejšia a pri správnej manipulácii aj menej nebezpečná. Neexploduje pri náraze, streľbe a ani pri hodení do ohňa,“ vysvetľuje Yaroslav popri tom, ako natĺka dreveným kladivkom bielu plastickú trhavinu do plastového tela bomby. Keď vidí ako nedôverčivo na neho pri tejto operácii hľadíme kúsok mi podáva. „Na, môžeš si aj odhryznúť. Nič sa ti nestane, neboj sa,“ smeje sa.
„Ochutnávka“ plastickej trhaviny C4 (zdroj: Jana Čavojská)
Veľmi efektívnym „vynálezom“ sú kumulatívne protitankové strely nesené dronom. Kumulatívna strela využíva výbuch koncentrovaný do úzkeho lúča. Dokáže preraziť homogénny pancier o hrúbke zhruba 5 až 10 násobku vlastného kalibru. Osádku vnútri pancierovaného vozidla likviduje črepinami a taveninou panciera, ktorý prerazila.
Kumulatívna strela upravená na použitie s FPV dronom (zdroj: Marcel Rebro)
Pýtame sa na „ohnivé vtáky“ – drony zhadzujúce na nepriateľské pozície termit. Je to pre nás nová informácia, prvé správy sme zachytili pred pár dňami. Termit je pyrotechnická zmes horiaca vysokou teplotou. Reakcia horenia termitu je typická tým, že vzniká vysoká teplota 2 000 až 3 000 °C , horenie prebieha bez vzniku plynných splodín a troska je v tekutom stave. Termit horí aj bez prístupu vzdušného kyslíka a dokonca aj pod vodou. Obrana pred ním je veľmi komplikovaná – prepáli aj stredne odolný pancier bojového vozidla. Chlapi sa na seba pozrú a usmievajú sa. „Chcete to vidieť? Poďte von, niečo vám ukážeme,“ opúšťajú obaja dielňu. Vasiľ prináša plechovku, z ktorej nožom vydlabáva kúsky jej obsahu. Upozorní nás, aby sme ostali v bezpečnej vzdialenosti a Yaroslav zmes zapáli. Vasil pritom sedí kúsok od „ohníka“ s cigaretou v ruke a tvári sa, ako keby sa nič nedialo. Obaja sa tešia ako malé deti …
Praktická ukážka horenia termitu (zdroj: Marcel Rebro)
Drony, nabíjacie stanice, transportné batohy
Dronové akcie sú logisticky náročné operácie. Družstvo dronistov pozostáva spravidla z troch až štyroch vojakov. Jeden alebo dvaja operátori útočných dronov, operátor prieskumného dronu a veliteľ, ktorý zároveň plní úlohu spojára. Na pozíciu sa premiestňujú v noci a ostávajú na nej kým sa im „neminú“ útočné drony. Transport útočných dronov je kapitola sama o sebe. Kamikadze drony sú síce jednorazové zariadenia, ale sú pomerne krehké a musia byť v perfektnom technickom stave. Na ich prenos sa používajú špeciálne brašne. Unikátny model navrhla a šije naša kamarátke Lesya v Prahe. Náklady na výrobu jednej takejto brašne sú 300 EUR. Pomôcť s ich výrobou môžeš aj ty, cez túto kampaň:
Lesya odovzdáva brašne vojakom (zdroj: archív Lesya Kopchuk)
Na frontovej línii potrebujú k normálnej činnosti chalani elektrickú energiu. Musia držať pri živote komunikačné zariadenia, prístroje na nočné videnie, prieskumné drony. Do zákopov elektrina zavedená nie je a generátory sa použiť nedajú – sú veľké a hlučné. Riešením sú nabíjacie stanice. Pre potreby jednotlivca / družstva sa odsvedčili stanice EcoFlow River 2 s kapacitou 256Wh. Prispieť na ich nákup a „elektrifikovať“ tak ukrajinský zákop môžeš tu:
„Ara“ z 10. útočnej brigády bojuje napriek strate ruky. Stanica EcoFlow ho potešila (zdroj: Marcel Rebro)
No a samozrejme drony. Útočné FPV určené na zhadzovanie munície alebo kamikadze útoky. Lenže útočný dron sám o sebe nie je veľmi použiteľný. Pilot má k dispozícii obraz z pomerne nekvalitnej kamery, často čiernobielej. Aktívne vyhľadávať cieľ je preto pre pilota FPV dronu dosť komplikované. Z tohto dôvodu vždy operuje v tandeme s prieskumným dronom. Ten sa drží ďalej od nepriateľa, alebo vo väčšej výške, tak aby bol mimo dostrel ručných zbraní. S pomocou kamery s veľkým priblížením identifikuje ciele a navádza na ne pilota FPV dronu. Najrozšírenejším modelom prieskumného dronu je Mavic 3PRO s kamerou s 28 násobným zoomom. Darovať ukrajinským bojovníkom oči, v podobe prieskumného dronu môžeš tu:
Prieskumník – operátor dronu „Mohilčik“ chystá Mavic 3PRO na vzlet (zdroj: Marcel Rebro)
Vyrážame znova na Ukrajinu v novembri. Našimi zbraňami sú fotoaparát a pero. Fotíme a píšeme o tom čo vidíme a čo sme zažili. Aby ľudia, tu v krajine „ďaleko“ od vojny vedeli, čo sa deje u našich susedov. Ale informovať nestačí. Chceme aj pomáhať. A veríme, že ani tento krát nepôjdeme do Ukrajiny s prázdnymi rukami.
Ďakujeme za Ukrajinu! Ďakujeme za Slovensko!
Nezlomní – Jana Čavojská a Marcel Rebro
Nezlomní v práci. Obec Chernobayvka, neďaleko Chersonu