Ak prestane bojovať Rusko, bude koniec vojny!
Ak prestane bojovať Ukrajina, bude koniec Ukrajiny!
Vojna v Ukrajine je aj naša vojna. Nemôžeme prestať a neprestaneme, pán Putin.

Robíme to čo vieme a čo dokážeme a čo považujeme za dobré a prospešné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 20. februára 2022 vyhlásil „ Rusko nikdy v celej svojej histórii nikoho nenapadlo. Rusko ktoré prežilo toľko vojen, je tou poslednou krajinou v Európe, ktorá vôbec chce vysloviť slovo ‘vojna’“.

O štyri dni neskôr to isté mierumilovné Rusko začalo, slovami Vladimíra Putina, „špeciálnu vojenskú operáciu“. Nie vojnu. Špeciálnu vojenskú operáciu. Mala trvať tri dni. O sedem mesiacov neskôr, bol ten istý Putin donútený vyhlásiť „čiastočnú“ mobilizáciu na podporu (trojdňovej) špeciálnej vojenskej operácie. Mobilizáciu vyhlásil po tom, čo ukrajinská armáda vytlačila na juhu Ukrajiny ruských okupantov za Dneper a oslobodila mesto Cherson.

Odvtedy sa frontová línia veľmi nepohla, okrem ruských ziskov v Bachmute a Avdijive. Okupanti postúpili o pár kilometrov a dobili mestá porovnateľné povedzme s Nitrou a Prievidzou. Porovnateľné počtom obyvateľov, nie významom. Bavíme sa totiž o krajine, ktorej hlavné mesto má skoro toľko obyvateľov, ako celé Slovensko. Tieto územné zisky stáli Rusov desiatky tisíc životov vlastných vojakov a obrovské materiálne straty.

Zvyšky obytného domu, kde pri ruskom leteckom útoku zahynulo 54 obyvateľov (zdroj: Marcel Rebro)

Lenže v Rusku ľudský život nemá žiadnu cenu. Dupľom ak ide o Dagestancov, Baškirov, Tuvincov, Burjatov, Jakutov alebo iných občanov „druhej kategórie“. Respektíve má cenu Lady, chladničky alebo paliva na zimu a vreca zemiakov pre pozostalých. A materiálne škody? Sú síce obrovské, ale Rusko má nepredstaviteľné zdroje. Navyše má spojencov, korí ho v bezprecedentnej agresii proti Ukrajine podporujú. Tisíce útočných dronov a stovky balistických rakiet z Iránu, severokórejské kópie ruských rakiet, nepriama pomoc „neutrálnej“ Číny.

Toto už nie je špeciálna vojenská operácia proti Ukrajine. Toto je otvorený a zrejmý útok krajín osy zla proti (západnej) civilizácii. Zatiaľ mu hrdinsky vzdoruje Ukrajina. Vzdoruje, bojuje aj za nás. Ukrajinskí vojaci a civilisti zomierajú aj za našu slobodu, za náš spôsob života.

Ukrajinskí vojaci bojujú a zomierajú aj za našu slobodu (zdroj: Marcel Rebro)

Ak prestane bojovať Rusko, bude to koniec vojny. Ak prestane bojovať Ukrajina, bude to koniec Ukrajiny. Ak Ukrajina podľane, ruská ríša bude stáť na našich hraniciach a rinčať zbraňami z Iránu, Severnej Kórei a Číny. Ak Ukrajina podľahne a svetové spoločenstvo s tým nič neurobí, bude to jasný signál pre ostatných diktátorov. Bude to začiatok konca civilizácie, tak ako ju poznáme.

To nemôžme dopustiť. Musíme Ukrajinu podporovať a pomáhať jej v boji proti ose zla, reprezentovanej Putinovským Ruskom. Musíme sa zapojiť a pomáhať všetci – medzinárodné spoločenstvá, vlády, mimovládne organizácie, jednotlivci. Každý podľa svojich možností a schopností. Ak nám čo i len trochu záleží na našej budúcnosti a budúcnosti našich detí, nie je dôvod, neexistuje ospravedlnenie alebo výhovorka nekonať. Lebo kto nestojí na strane Ukrajiny, stojí na strane zla!

Člny a vybavenie pre 192. batalión (zdroj: Boris Buchman)

Spolu s Janou Čavojskou sme od ľudí, čo sú na strane dobra, vyzbierali viac ako 140 tisíc EUR – vo forme priamej materiálnej pomoci alebo finančných darov. Doviezli a vozíme do Ukrajiny auto, drony, zdravotnícky materiál (hlavne turnikety), lieky, taktickú výstroj, obuv, odevy, výpočtovú techniku, člny, powerbanky, napájacie stanice, stravu. Zorganizovali sme a organizujme rehabilitačné tábory pre deti a ženy, ktorých otcovia a manželia položili životy pri boji so zlom.

S „našimi deťmi“ v tábore na Zakarpatí (zdroj: archív Marcel Rebro)

Je 140 tisíc veľa alebo málo? Denne sa na fronte spotrebuje 7000 delostreleckých nábojov kalibru 155 mm. Jeden stojí aktuálne 3300 EUR. Za našich 140 tisíc EUR by sa teda dalo kúpiť 42 nábojov do húfnice. Málo! Ale premenené na turnikety SICH (jeden nakupujeme priamo v Ukrajine za 15 EUR) je to viac ako 9000 turniketov. To sú stovky zachránených ľudských životov. A za to nám to stojí!

Robíme to čo vieme a čo dokážeme a čo považujeme za dobré a prospešné. Nekončíme a neskončíme kým ruské zlo bude ohrozovať náš svet!