Ak prestane bojovať Rusko, bude koniec vojny!
Ak prestane bojovať Ukrajina, bude koniec Ukrajiny!
Prieskumné drony sú očami obrancov Ukrajiny

Prieskumné drony sú očami obrancov Ukrajiny

„Nevykonať dobro, ktoré sme mohli urobiť je hriech,“ povedal pred pár dňami náš kamarát Saša. Nám sa v tom zle, čo je všade okolo nás, podarilo vykonať aspoň malé dobro. Odovzdali sme dron DJI Mavic 3T (vybavený termo-kamerou) chalanom zo 106. bataliónu, bojujúcim v prvej línii na Donbase. Ich veliteľ, 40 ročný „Tocha“, na chvíľu normálne stratil reč. Bol to naozaj zvláštny pocit, vidieť tam ostrieľaného bojovníka a veterána bojujúceho proti Rusom od roku 2014 stáť bez slov.

Tocha a jeho chalani preberajú dron DJI Mavic 3T (zdroj: archív Marcel Renro)

Keď sa mu vrátil hlas, zmohol sa len na „Ďakujem, ďakujem vám“. A my ďakujeme všetkým dobrým ľuďom na Slovensku, vďaka ktorým môžeme pomáhať nezlomným obrancom Ukrajiny v ich boji proti agresii prichádzajúcej z ríše zla – Ruska.

Dva dni predtým sme s ním boli v akcii a videli sme, ako si chráni svoj Mavic 3. „Máme jediný a vidíme tak len na jedno oko. Ak by sme ho stratili ostaneme doslovne slepí,“ povedal nám vtedy. Tak sme sa rozhodli dať mu aj druhé oko.

Tocha v a akcii (zdroj: Marcel Rebro)

Drony Mavic DJI sú príliš drahé a hodnotné na to, aby sa využíval na priamu bojovú činnosť – zhadzovanie granátov alebo kamikadze útoky. Na to sa používajú rádovo lacnejšie FPV drony. Lenže tie by bez spolupráce s prieskumnými Mavicmi mali len malé šance na úspech. Lietajú veľkou rýchlosťou a ich piloti majú „tunelový“ výhľad. Kombinácia týchto dvoch faktorov výrazne obmedzuje možnosti ich orientácie a vyhľadávania cieľov. Na tento účel sa používajú práve drony DJI Mavic 3.

Vzhľadom na trochu dobrodružnú cestu „nášho“ dronu do Ukrajiny, ho chalani nazvali „Escobar“ (zdroj: archív Marcel Rebro)

Širokouhlá kamera poskytuje situačný prehľad o bojisku a kamera s 28 násobným priblížením umožňuje presnú identifikáciu nepriateľa. Laicky povedané Mavic vyhľadáva ciele a FPV útočí. Upravené prieskumné drony sa navyše často slúžia aj ako zosilňovače signálu a predlžujú tak akčný rádius útočných FPV dronov.